20. 9. 2014

POSLEDNÍ / CHORVATSKO

Sestupujeme po schodech, uličky se zmenšují, až se ocitáme v trpasličím městě. Doleva, rovně, doprava, rovně, doleva, doleva, doprava, dolů, pořád dokola. Občas proběhne nervózně místní, vyhýbáme se tělem. Nejme už u někoho doma? Slepá, zpátky. Bludiště nás nakonec vyplivne přímo u moře. Zpátky už se nedostaneme, schody vedou pokaždé někomu do dveří. Stínadla se bouří.

Zajímavosti:

Pažská krajka / Pažskou krajku je možné koupit od krajkářek, které ji během letních měsíců šijí přede dveřmi svého domu.

Pažský sýr / Sýr vyrobený z mléka ovcí, které se pasou na kopcovitých pastvinách, které překypují aromatickými bylinami a často jsou díky větru vystaveny "posolici" (slaná voda nesená větrem). Právě díky takovéto pastvě ovcí má Pažský sýr specifické a rozeznatelné aroma.

Velebitská botanická zahrada / Ve výšce 1500 m na ploše 30 ha máme jedinečnou možnost prohlídky všech rostlin rostoucích na území Velebitu.

Premužičova stezka / 50 km stezka vede stále přibližně ve výšce 1600 m, je široká jen 2 m (někde jen půl metru!) a prochází nejkrásnějšími partiemi severního Velebitu.

Cetina Canyoning / Kombinace průzkumné výpravy do přírody divokého, obtížně přístupného kaňonu řeky, v tomto případě Cetiny, a skalního lezení ve strmých stěnách říčního kaňonu s plaváním v divoké vodě řeky. Na programu canyoningu je i slaňování stěny u vodopádu Gubavica.

Kornati / Moře kolem kornatského souostroví, podle slov astronautů, kteří ho pozorovali z vesmíru, má nejmodřejší moře na zeměkouli.

NP Krka / Národní park Krka je známý především svými četnými vodopády a různobarevnými jezírky. Rozloha národního parku je 109 km². Jako nejkrásnější bývá označován úsek u kaskád Skradinski buk.

Galešnjak / Do té doby bezvýznamný kousek země, nyní nazývaný i jako Ostrov milenců, zpopularizovaly až mapy webové aplikace Google Earth.

Cavtat dolia / Podmořské naleziště, které bylo objeveno v roce 1996, je zcela mimořádné. Jedná se totiž o jediné zachovalé naleziště antických keramických sudů na přepravu nákladu - nazývaných dolium.

Miny / Během čtyř let války bylo na území Chorvatska umístěno přes 90 tisíc min, většina z nich navíc náhodně bez jakéhokoli zakreslení na existující mapy. Za posledních dvacet let zahynulo při výbuchu min 316 lidí.


2 komentáře:

  1. Celý chorvatský seriál se mi moc líbil, taky jsme letos byli a snažili jsme se to tam poznat trochu jinak, než je obvyklé...... a i když s malými dětmi byly možnosti trochu omezené, své jsme si přesto našli.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hihi, tak to díky za sledování seriálu. :D Já jsem zažila jedno obvyklé a už jsem si řekla že nikdy více! Ale pak jsme to vyřešili člunem = opuštěné pláže, večer tichá města a zcela mě ta země nadchla, i s jejich smutnými rozstřílenými vesnicemi a minovými poli, génius loci jako vyšitý. :)

      Vymazat